Seramik Kaplama

Vintage Detailing Hizmetleri

Standart boya koruma uygulamalarının yerini alan ve günümüzde otomobillerin neredeyse olmazsa olmazı haline gelen seramik kaplama uygulamaları birçok ürün çeşidi ile Vintage’da.

Aracın dış aksamlarında gün geçtikçe meydana gelebilecek olan zararları önlemek adına yapılan seramik kaplama, uygulandığı yüzeyler üzerinde yeni bir katman oluşturur ve boyaya kimyasal olarak bağlanarak boyanın yeni bir parçası haline gelir. Böylece aracınız yıllar geçse de aşınmaz, renk değişimine uğramaz, oksitlenmez, reçine ve kuş pisliği gibi dış unsurlara maruz kaldığında zarar görmez.

Yüksek teknoloji kullanılarak yapılan seramik kaplama; aşınma, dökülme, sararma, çatlama ve soyulma gibi riskler içermez. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaplama işleminden sonra başka bir koruma uygulaması ya da bakımı yapmanıza gerek kalmaz. Bundan dolayı aracın yüzeyindeki kötü görünüm ve kirler kolayca temizlenir.
 

Seramik kaplama nedir?

Seramik kaplama en basit tabiriyle aracınızın boya yüzeyinde vernikten daha sert bir katman oluşturan bir kimyasaldır. Yüzeye uygulandıktan 12-24 saat içerisinde kürleştikten sonra camsı bir yapıya dönüşür ve yüzeyin yeni bir parçası haline gelir. Bu camsı yapı marka ve ürününe göre karbon, silisyum, solvent, reçine nanopartikül kimyasallar içermektedir. Uygulandıktan sonra doğru yıkama haricinde herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Sararma, çatlama, aşınma, ton farkı gibi olumsuzluklar oluşmaz aksine kuş pisliği, reçine, asit yağmuru, kılcal çizikler, ultraviyole, kirlenme gibi durumlara karşı yüzeye mukavemet kazandırır. Ayrıca yüzeyde oluşturduğu anti statik özellikle birlikte toz tutmama, hidrofobi özelliği sayesinde de kolay temizlenme özellikleri vardır.
 

Seramik kaplama nasıl yapılır, uygulama aşamaları nelerdir?

Seramik kaplama yüzeye kimyasal olarak bağlanan bir kaplamadır. Bu nedenle bağlanacağı yüzeyin kusursuz olması şarttır. Yani kaplama öncesi araç yüzeyi doğru şekilde hazırlanmalıdır. Yüzeydeki tüm deformasyonlar düzeltilip öncelikle araç olabilecek en iyi kondüsyona getirilir, seramik kaplama uygulamasına sonra geçilir. Araç sıfır kmd ahi olsa teslimat aşamalarına gelene kadarki nakliye ve teslimat yıkamaları sonrası çeşitli deformasyonlara uğrayabilir.

Bu sürecin başlangıcında araç detaylı bir şekilde yıkandıktan sonra öncelikle demir tozu temizliği yapılır. Otomobiller sıfır km veya kullanılmış olsun farketmeksizin nakliye, park ve trafik esnasında aracın yüzeyine bol miktarda demir tozu yapışır. Yapışan bu demir tozları rutin bir yıkama ile giderilememektedir. Bu yüzden demir tozu temizleyici kimyasallar yardımı ile demir tozu temizliği yapılır. Ardından boyaya zaman içerisinde yapışmış diğer partikülleri temizlemek için kil işlemi yapılır. Bu işlemler sonrasında aracınızın boyasının yüzeyinde kir adına herhangi bir partikül bulunmayacaktır.
 
Temizlik işlemleri sonrası boya yüzeyindeki kılcal çiziklerin giderilmesi için polisaj işlemine geçilir. Başka hiçbir uygulama merkezinde bulunmayan Osram marka güçlü led projektörler altında boya yüzeyi incelenir yüzey durum tespiti yapılır. Ardından boya ölçümleri ile vernik kalınlığı tespit edilir. Bu veriler ışığında araç boya tipi de göz önüne alınarak kılcal çizik giderme yani polisaj işlemlerine geçilir. Boya durumuna bağlı olarak Ağır Çizik Giderme-Hologram Giderme-Parlatma aşamaları yapılır. Bu aşamalarda boya yüzeyini gereksiz aşındırmamak ve verniği fazla ısıtıp çizilme direnci kaybına neden olmamak esastır.
 
Polisajdan sonra tekrar yıkama ve yağ çözücü yüzey temizliği ardından seramik kaplama uygulamasına geçilir. Burada tercih edilen markanın belirlediği uygulama metotları harfiyen uygulanmalıdır. Seramik kaplama uygulaması esnasında en önemli noktalar; ürünün yüzeye homojen bir şekilde yaymak, silme esnasında yüzeyde seramik kaplama kalıntısı bırakmamak ve uygulama esnasındaki uygun ortam sıcaklığıdır. Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra kullanılan seramik kaplama ürününün kürleşmesi için ihtiyaç duyduğu süreyi kapalı ve tozsuz bir ortamda, araca temas etmeden beklenir. Yine butik bir detay merkezi olmanın getirdiği avantaj ile klimalı-ısıtmalı ortamda yaz veya kış dışarıdaki sıcaklık ne olursa olsun araç yüzeyinde sabit 20 derecelik uygulama ve kürleşme sıcaklığını her mevsim  rahatlıkla sağlayabiliyoruz.
 
 

Seramik kaplama faydaları:

◦ Uzun ömürlü maksimum parlaklık
◦ Çizilme direnci
◦ Oluşan Çizikleri Kendi Kendine Yok Etme*
◦ Kimyasal direnci
◦ Geç kirlenme ve kolay temizlenebilme
◦ Düşük bakım maliyeti
 
*Uygulanan ürüne bağlı değişebilmektedir.
Her biri birbirinden eşsiz ve kusursuz uygulamalarımızı görmek, projelerinizi hayata geçirmek için sizi de hemen Vintage Detailing’e bekleriz.